Przegląd eleganckich kapeluszy dla mężczyzny 0
Przegląd eleganckich kapeluszy dla mężczyzny

Kapelusze męskie – to ponadczasowe nakrycie głowy jest z nami już od wielu setek lat.
Kiedyś kojarzyły się nam z wąsatymi dżentelmenami adorującymi swoje panie na wystawnych przyjęciach, obecnie kapelusz po latach zepchnięcia na drugi plan mody męskiej, wraca do kanonów męskiej elegancji. Bardzo pomaga mu mnogość dostępnych materiałów i wykończeń oraz Internet, dzięki któremu możemy znaleźć mnóstwo ciekawych stylizacji z kapeluszami.

Chcąc napisać o historii kapelusza rozszyfrujmy pochodzenie nazwy kapelusz – wyraz pochodzi z łaciny, w której część ubioru składająca się z ronda i główki do Capello lub Capellus. Angielska nazwa „hat” pochodzi z języków proto germańskich, gdzie hattuz oznaczał haptur, oraz pokrewnych – w języku fryzyjskim hat oraz staronordyskim „hattr”.


W minionych wiekach zarówno kapelusze damskie jak i męskie były bardzo bogato zdobione. Wykorzystywano w tym celu drogocenne kamienie, futra, pióra i kwiaty. Szczyt popularności kapelusza można datować na koniec XVIII wieku, kiedy modny dżentelmen nie pokazywał się publicznie bez wytwornego i eleganckiego kapelusza.


Obecnie możemy całkiem precyzyjnie wyszczególnić kilka modeli tego nakrycia głowy. Najpopularniejsze rodzaje kapeluszy to fedora, panama, melonik i cylinder.


Fedora - historia tego kapelusza sięga XIXw. i pochodzi od imienia bohaterki sztuki autorstwa Victorien Sardou, odtwórczyni głównej roli wystąpiła w podobnym nakryciu głowy. Na początku nakrycie głowy tego typu - kapelusz z charakterystyczną wklęsłością był bardzo popularny wśród kobiet, uczyniły one z niego niejako symbol walki o swoje prawa. Dopiero w latach 20-tych XX wieku fedora stała się popularna wśród mężczyzn, głównie za sprawą księcia Edwarda, uwielbiającego tego typu kapelusz.

Kiedyś, jak i obecnie surowcem najczęściej stosowanym do produkcji fedory jest wełna owcza .Bardzo cenione są również kapelusze z włosia króliczego, który prezentuje się idealnie, jest odporny na warunki atmosferyczne oraz zużywa się stosunkowo wolno.

Kapelusz tego typu przedostał się bardzo szybko do świata show businessu, nosił go i nosi bardzo wiele znanych osób między innymi Michael Jackson. Również bohaterowie znanych filmów jak Indiana Jones oraz bohaterowie gier komputerowych i kreskówek chętnie w nich występują.

Kapelusz męski fedora

 

Panama - co prawda kapelusze te pochodzą z Ekwadoru, ale początkowo importowano je z Panamy i stąd ich nazwa. Kapelusze Panama wyplata się z liści palmy, rosnącej w Ameryce Południowej. Są one lekkie i mocne, znakomicie nadają się do noszenia w czasie upałów. Dobry kapelusz Panama jest bardzo giętki. Powraca do pierwotnego kształtu nawet jak się na nim usiądzie. Kapelusze zwija się i magazynuje w postaci zrolowanej. w takiej też formie są one eksportowane na cały świat.

Melonik - jest to kapelusz z małym, lekko podwiniętym do góry rondem i wypukłym, półkolistym denkiem. Jego nazwa nawiązuje do połówki melona. Nazwa w wielu państwach wprost nawiązuje do kształtu melonanp. w Niemczech "Melone".
Melonik jest eleganckim nakryciem głowy, chociaż obecnie traktujemy go z lekkim przymrużeniem oka.
Może dlatego, że mamy w pamięci filmy Charliego Chaplina. Kapelusz idealnie nada się na ślub, Pan Młody w takim kapeluszu wzbudzi niekryty zachwyt. Kapelusze tego typu wykonywane są z wełny owczej, wysokogatunkowego filcu, z włosia królika. Najczęściej produkowane są w kolorze czarnym, spotyka się również grafitowe meloniki.

Szary melonik sklep internetowy

 

Cylinder - jak wskazuje jego nazwa( z gr.kylindros-walc) jest to kapelusz z główką w kształcie walca i wąskim rondem. Są one najczęściej robione z atłasu ,ale również z aksamitu i z filcu.
Pierwszy model został wyprodukowany pod koniec XVIII w.i stał się znakiem rozpoznawczym wielu osób, zarówno polityków (Abraham Lincoln) jak i finansistów oraz przedsiębiorców.

Kapelusz Kowbojski - ten kapelusz zna każdy kto chociaż raz obejrzał western.
Każdy z nas marzy aby pędzić przez prerie na pięknym koniu oczywiście w kowbojskim kapeluszu na głowie... Produkowane są ze skóry, głównie bydlęcej, owczej wełny, ale również ze słomy.
Kapelusz kowbojski skórzany

 

Chcąc dobrać idealny kapelusz sugerujmy się przede wszystkim kształtem naszej głowy

Dla twarzy pociągłej owalnej polecamy kapelusze niewysokie, z niedużym rondem, optycznie skróci to długość twarzy. Dla twarzy kwadratowej idealnym będzie fedora z wyraźnie zakrzywioną wsklęsłością, która nieco "złamie" ostre rysy twarzy, możemy sobie również pozwolić na nieco większe rondo kapelusza. Drobna twarz świetnie pasuje do zgrabnych kapeluszy typu trilby. Twarz okrągła wyraźnie zyska z bardziej wyraźnym kapeluszem, również z nieco większym rondem. Nie odsłaniajmy twarzy niechlujnie nałożonym kapeluszem na czubek głowy.

Zwróćmy również uwagę na materiał z jakiego został on wykonany.Te wykonane z surowca najwyższej jakości będą nam służyły przez wiele lat zachowując niezmieniony kształt i swoje właściwości.


Kapelusze pełnią różne funkcje; chronią przed zimnem, słońcem oraz są elementem stylizacji.
Noszone są przez panów i panie. Oczywiście jak we wszystkim ważne są proporcje.Trzeba je nosić zgodnie ze swoim stylem i stosownie do okazji. Dodatki tworzą całość i nadają charakter stylizacji. Dodają nam tajemniczości
i pikanterii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl