Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Symbole w biżuterii

Internetowa encyklopedia Manabri.pl symboli na biżuterii.

Biżuterię nosimy jako ozdobę naszego ciała. Ma poprawić nasze samopoczucie. Często nie tylko szlachetny materiał z którego jest wykonana o to ma zadbać, ale symbolika która na niej jest umieszczona. Ludzie lubią talizmany. Czy amulety o specjalnych wzorach, noszone blisko serca faktycznie pomagają nam być szczęśliwszymi, czy skuteczniejszymi? Na to na pewno dowodów naukowych brakuje. Tam, gdzie nie sięga nauka, sięga nasza wyobraźnia. Jedno wiemy na pewno - znaczenie i historia pochodzenia wielu amuletów jest niesamowicie ciekawa. Postaramy się, zgodnie z naszą wiedzą przekazać Naszym Klientom garść podstawowych informacji na temat symboliki którą możecie spotkać również w naszym sklepie.

W słowniku symboli: symbol Atlantów, Gwiazda DawidaKaduceusz, Omruny, Vegvisir, wilk Fenrir, inne


 

Symbol Atlantów

Historia symbolu

Symbol Atlantów kojarzony jest przede wszystkim z pierścieniem znalezionym przypadkiem w 1860 roku, podczas prac archeologicznych, przez francuskiego egiptologa Markiza d’Agrain w Dolinie Królów. Odkrywca ani późniejsze badania nie wskazały pochodzenia pierścienia, ponieważ wyglądem nie przypominały symboli z religii egipskiej. Postanowiono więc przypisać jego pochodzenie ludom z pradawnej cywilizacji Atlantydy pochłoniętej przez ocean. Legenda głosi, że po zatopieniu miasta, część mieszkańców miała dotrzeć do Egiptu w celu szukania pomocy, pozostawiając tam między innymi pierścień.

W Polsce Pierścienie Atlantów zaczęły być sprzedawane w latach 90. XX wieku. W pewnym momencie stał się bardzo modny, a pierścień nosiły nawet znane osobistości, co na pewno miało wpływ na jego rozgłos. Dziś wiele osób sięga po biżuterię z Symbolem Atlantów z uwagi na jego duże znaczenie w ezoteryce, według którego amulet ma chronić przed złymi mocami.

Kojarzony jest z siłą, mocą, życiowym sukcesem i zdrowiem. Ma odganiać od nas złe moce, uzdrawiać i pomagać w rozwiązywaniu życiowych problemów tworząc barierę ochronną przed wszystkim co może nam szkodzić. Utwierdza nas w swojej sile i chroni przed toksycznymi ludźmi. Ponadto, pobudza myślenie i wzmacnia intuicję, pomaga w podejmowaniu decyzji ważnych decyzji. W ezoteryce uważa się, że ma wręcz kosmiczną moc, ponieważ promieniowanie znaku odpowiada kolorowi białemu przez co zawiera wszystkie życiowe energie niezbędne do harmonijnego życia.

Kształt i forma symbolu

Symbol Atlantów składa się z prostych figur geometrycznych rozmieszczonych według określonego schematu. Składają się one z trzech dużych prostokątów, sześciu kwadratów oraz dwóch trójkątów równobocznych umieszczonych z boku symbolu. Jest symetryczny względem siebie, precyzyjnie rozmieszczony, co przekonuje nas o zaawansowaniu technologicznym starożytnych cywilizacji w większym stopniu niż sądziliśmy.

Jak nosić biżuterię z symbolem Atlantów?

Pierścień noszony na kciuku poprawia naszą pewność siebie, pomaga w leczeniu wszelkich chorób związanych z gardłem, migrenami czy dusznościami. Pierścień noszony na palcu wskazującym pomaga rozwijać się duchowo, odnaleźć własne Ja, a tym samym podejmować ważne decyzje w tym te o rzuceniu nałogu. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. synchronizuje rozwój naszej duchowości. Pierścień noszony na palcu środkowym ma działanie uspokajające, pomagając niwelować agresje i ataki furii. Wzmacnia krążenie. Pierścień noszony na palcu serdecznym wyostrza nasze zmysły, pobudza kreatywność, witalność, poprawia poczucie własnej wartości. Chroni przed zawrotami głowy, szumami w uszach, przynosi upragnioną ulgę meteoropatą. Pierścień noszony na palcu małym wyostrza intelekt i logiczne myślenie pomagając w szybkim podejmowaniu decyzji. Poprawia pamięć oraz energię seksualną. Pomaga w leczeniu takich chorób jak padaczka, zapalenie spojówek czy problemów z zębami. Pierścień należy zdejmować na kilka godzin dziennie, ponieważ jest energetyzatorem. Najlepiej robić to w miejscu, gdzie owe złe energie nie mogą do nas dotrzeć, wśród przyjaciół bądź w rodzinnym domu. W naszym sklepie znajdziecie pierścienie atlantów oraz srebrne zawieszki z tym symbolem.


Gwiazda Dawida

Gwiazda Dawida symbol znany również jako Tarcza Dawida czy Pieczęć Salomona. W języku jigdisz to "Magen Dawid". Znak składa się z nałożonych na siebie dwóch trójkątów, najczęściej równobocznych. Trójkąty tworzą sześcioramienną foremną gwiazdę - Heksagram. Symbol jest powszechnie utożsamiany z Izraelem, Żydami, znajduje się na fladze narodowej Izraela.

Historia Symbolu

Przyjęło się że Heksagram nomen omen łączymy z wielkim królem Izreala - Dawidem. Wiele źródeł podaje jednak że sam symbol pojawił się znacznie wcześniej. Badacze wiążą znak z gwiazdą Kijuna/Remfana wspomnianą w Dziejach Apostolskich. Obie nazwy wiążą się ze starożytnymi wyobrażeniami planety Saturn symbolizowanej jako sześcioramienna gwiazda. Przypuszcza się, że silne powiązanie sześcioramiennej gwiazdy z Dawidem wzięło się stąd, że syn Dawida Salomon, w pewnym etapie swojego życia przyjął politeizm, przypuszczalnie wraz z wspomnianym kultem gwiazdy Saturna.

Istnieje również hipoteza pochodzenia znaku z systemów wierzeń hinduskich. Symbol gwiazdy istniał tam jako Wielka Yantra. Wyznawczy wierzeń tantrycznych uznają że wierzchołek trójkąta skierowany w dół jest symbolem żeńskim, natomiast przeciwny, skierowany w górę to symbol męski. Całość to swoisty symbol równowagi, połączenia damsko - męskiego.

Znaczenie i wygląd symbolu

W znaczeniu duchowym symbolizuje równowagę sił i pierwotną siłę, gdzie trójkąt skierowany ku górze oznacza mężczyznę a skierowany w dół kobietę. Interpretacja hinduska natomiast wskazuje, iż każdy z wierzchołków oznacza żywioł (woda, ogień, powietrze, ziemia, drzewo, dźwięk). W wymiarze duchowym oznacza więc harmonię w związku z równowagą pierwotnych sił.

Gwiazda Dawida pełni również rolę pieczęci w magii, którą podkreśla się rangę wykonanych rytuałów. Symbol ma wzmacniać efekt magiczny. 

Sposób noszenia symbolu

Najczęściej nosi się go jako zawieszkę do łańcuszka. Wisiorek symbolizuję równowagę sił zarówno duchowych jak i fizycznych. W naszym sklepie znajdziecie srebrne zawieszki z Heksagramem.


 

Kaduceusz

symbol kaduceusza

Znaczenie symboliczne

Kaduceusz, charakterystyczna laska z zaplecionymi wokół niej dwoma wężami, to symbol harmonii, rozwiązywania sporów. Powstanie Kaduceusza wiąże się z mitologicznym sporem Hermesa i brata Apollo. Cytując "Mitolgię" Jana Parandowskiego: 

"Od razu się wszystko wydało i Hermes, aby przebłagać rozgniewanego brata, ofiarował mu cytrę ze skorupy żółwia. Apollo tak się ucieszył, że dał mu w zamian laseczkę z leszczyny, która miała cudowną właściwość uśmierzania sporów i godzenia nieprzyjaciół. Gdy ją Hermes rzucił między dwa walczące ze sobą węże, one natychmiast przestały się gryźć i zgodnie oplotły się dokoła laski, nachylając ku sobie głowy. Tak powstał kaduceusz, z którym Hermes nigdy się nie rozstawał"

Wygląd symbolu 

Symbol przedstawiony został jako prosty kij - najczęściej z drzewa oliwnego - którego oplatają dwa węże zwrócone ku sobie. Węże w takim położeniu odczytuje się jako symbol równowagi sił oraz harmonii w dualizmie: zdrowie i choroba, noc i dzień, dobro i zło, kobieta i mężczyzna. Kaduceusza często spotykamy na drzwiach do uczelni, lub kancelarii.

Jak nosić?

Głównie noszony jako zawieszka do łańcuszka. Amulet z Kaduceuszem wprowadzi do naszego życia harmonię, odwagę w życiu zgodnie z samym sobą oraz ustrzeże nas przed fałszywymi i złymi ludźmi. W naszym sklepie znajdziesz zawieszki z tym symbolem.


Om

Święta sylaba

to starożytna litera czy znak hinduski, wizualizacja sylaby Aum. Jej znaczenie jest szeroko opisane w młodszych wedach (księgach hinduizmu), gdzie dźwięk omkara przedstawiono jako pierwotny hymn, “sylaba-nasienie z której wszystko powstało” - nawet Wszechświat. Określana jest również jako Oddech Stwórcy. Sylaba jest wymawiana przed każdą hinduską mantrą, przed medytacją, hymnem. Uważa się, że żadna praktyka duchowa nie jest kompletna bez jej wypowiedzenia na samym początku. Kojarzona jest również z Jogą. Wizualizacja sylaby Om jest symbolem spokoju, równowagi duchowej, harmonii.

Historia

Uważa się, że sylaba została zasłyszana przez joginów medytujących w Himalajach. Dźwięk ten pojawia się w rytuałach wedyjskich już między 1000 a 600 rokiem p.n.e.  Co ciekawe, nie ma o nim wzmianki w najstarszej księdze hinduizmu. Jest za to mowa o słowie him, które pochodzi od bogini Vac przedstawionej jako matka-krowa, która słowem him przywołała swoje potomstwo. Prawdopodobnie więc sylaba Om pochodzi od słowa him.

Według wierzeń, Om był początkiem wszystkiego, nawet Wszechświata - najpierw rozniósł się, a dopiero później bogowie przystąpili do dzieła stworzenia świata. Dźwięk ten wykracza wobec ludzki wymiar, ma znaczenie mistyczne i nadprzyrodzone. Jest początkiem wszystkiego a zarazem niezniszczalną energią samą w sobie.

Biżuteria ze znakiem Om

Litera Om składa się z 3 krzywych, kropki i chandrakali u góry.

Dolna krzywa jest stanem przebudzenia, środkowa stanem snu, a górna krzywa jest intensywnym głębokim snem.Kropka oznacza świadomość, natomiast Chandrakala oznacza "coś, czego nie ma", która oddziela świadomość od pozostałych trzech stanów umysłu, można ją więc przyrównać do stanu medytacji, Nirwany.

Jak nosić

Talizman z symbolem Om jest odpowiedni dla wszystkich. Zapewnia spokój i równowagę duchową, wewnętrzną harmonię. Chroni przed działaniem zła osobę oraz pomieszczenie, w którym ta osoba przebywa. Amulet sam w sobie nie kumuluje negatywnej energii, lecz wskazane jest czyszczenie go co najmniej raz w miesiącu.


 

Runy

Czym są runy?

 

Runy to najprawdopobniej najstarsze europejskie pismo, używanie do zapisu szczególnie przez plemiona germańskiej grupy językowej. Pismo było używane do przekazywania wiedzy, pisania pieśni i obrzędów magicznych. Nazwa Run wywodzi się ze starego języka nordyckiego i oznacza "tajemnicę" czy "sekret". Alfabet runiczny swym wyglądem jest podobny do łacińskiego, więc naukowcy przypuszczają, że ludy germańskie mieszkające w okolicy Imperium Rzymskiego, zmieniło alfabet łaciński na własny użytek. Według wierzeń nordyckich runy podarował ludziom bóg Odyn a nauczał ich Heimdal. Fuþark czyli nazwa alfabetu runicznego, powstała z sześciu pierwszych run. Jego starsza odmiana była używana do VII wieku i składała się z 24 symboli, natomiast później stosowana z 16. Zawędrował na Wyspy Brytyjskie, gdzie ewoluował i zawierał aż 33 znaki. Alfabet ostatecznie został wyparty przez łacinę i funkcjonował do X wieku. Najstarszy znany zapis runiczny pochodzi z drugiej połowy II wieku. Przedmioty z napisami runicznymi pochodzącymi z tego przedziału chronologicznego, np. miecze, groty, grzebienie, sprzączki, tabliczki odnaleziono na stanowiskach bagiennych w Vimose i Illemose na wyspie Fionia oraz grot z zadziorami pochodzący w Øvre Stabu w Norwegii. W Polsce najstarszym znaleziskiem zapisów runicznych jest odkryty w Rozwadowie nad Sanem grot włóczni z zadziorami datowany na schyłek III w. n.e., na którym utrwalony został napis w brzmieniu KRLUS. Inny odkryty w 1858 o podobnych znamionach pochodzi z Wołynia. Ten i jemu podobne zapisy są bardzo krótkie w zapisie i trudne do przetłumaczenia.

Runy - zastosowanie - kiedyś i dziś

Alfabet runiczny podobnie jak dzisiejsze pismo miał za swój cel utrwalenie wiedzy, jednakże do dzisiaj przetrwał wykorzystywany w wróżeniu. Runy kuto np. w kamieniu, wycinano w drewnie, ozdabiano broń i wiele przedmiotów codziennego użytku. Magiczne zaklęcia miały między innymi za zadanie odstraszać wrogów czy zapewnić posiadaczowi szczęście i miłość. Runy wykorzystywano do tworzenia talizmanów i amuletów  oraz do wróżenia np.: w kartach i medalikach - podobnie jest też dziś, gdzie są szczególnie widoczne w kartach tarota i biżuterii.

 


 

Vegvisir

islandzki symbol vegvisir

Pochodzenie symbolu

Vegvísir to słowo pochodzenie islandzkiego. Dosłownie oznacza "drogowskaz" lub po prostu "mapę". Symbol ma znaczenie ochronne, magiczne, ma chronić właściciela przed różnymi przeciwnościami. Symbol znaleziono w dwóch źródłach, w Manukrypcie Huld opracowanym przez Geira Vigfussona z Akureyri w 1860 roku oraz w islandziej księdze zaklęć Galdrabók. Vegvisir jest uważany za znak mocy, ponieważ ma silne znaczenie energetyczne. Podobnie jak Symbol Atlantów, Vegvisir zdaje się być znakiem symetrycznym, gwóźdź i rozchodzące się wokół groty mają swoje znaczenie. Najczęściej rysowany był jako koło, co oznacza równość. Swym wyglądem przypomina kompas.

Wierzono, że symbol pomaga "wracać do domu" w sensie metaforycznym jak i dosłownym.  Islandzcy rybacy malowali go na swoich statkach, by szczęśliwie wrócić do domu, traktowano go jak latarnię, latarkę w ciemną noc - wskazujące drogę zagubionym. Vegvisir pomaga jednak "wrócić do domu" naszej zagubionej duszy, ma nas ustrzec przed złymi mocami i bezsilnością. Na jego środku znajduje się gwóźdź, od którego rozchodzą się ramiona, które przyjmują i wypuszczają energię oraz wskazują kierunki. Ramion jest sześć. Każdemu ramieniu przypisano inne niebezpieczeństwa i moc potrzebną do ich pokonywania. Vegvisir może narysować każdy. Jeśli chcemy nadać mu bardziej osobiste znaczenie, to rysując go możesz zrobić dodatkowy szlaczek z run albo wpisać między ramiona obrazek faz Księżyca.   Współcześnie znak jest szczególnie popularny wśród islandczyków - vegvisir jest wybierany jako tatuaż. Można tam również znaleźć kubki termiczne i sprzęty biwakowe, co ma zapewnić słoneczną pogodę i zawsze czynne kempingi.

Biżuteria Vegvísir

W naszym sklepie znajdziecie sygnety z symbolem Vegvísir. Klienci noszą je jako energetyczny amulet.


 

Wilk Fenrir

ilustracja William Gershom Collingwooda

Czym jest wilk Fenrir?

Fenrir jest postacią pojawiającą się w mitach i opowieściach germańskich, można go przyrównać do dobrze nam znanego smoka siejącego postrach w baśniowych krainach. Germanie wierzyli, że skrępowany Fenrir został porzucony przez bogów przy wejściu do lodowej krainy Niflheim, z jego pyska zaczęła zaś ciec ślina, z której powstała zatruta rzeka Wan. Fenrir jest obecny w mitach apokaliptycznych, ponieważ wierzy się, że zostanie uwolniony w chwili, w której rozpocznie się zagłada bogów i świata. Fenrir wówczas "pożre słońce, zagryzie Odyna i zbluzga Asgard krwią", a następnie stanie się jednym z panujących bogów.

Znaczenie symbolu wilka

Znaczenie symbolu Fenrir może być interpretowane negatywnie i pozytywnie. Siłą rzeczy wilk siał postrach i jest symbolem chaosu i zła. W pozytywnym znaczeniu jest więc symbolem nieograniczonej siły a zarazem mądrości.  Według mitów wilk wcale nie umarł - on powróci - co nadaje mu cechę wytrwałości, dążenia do celu mimo przeszkód. Fenrir był władczy oraz pewny siebie - jeśli tych cech Ci brakuje, to moc symbolu pomoże Ci te przeciwności pokonać.

W Manabri.pl znajdziesz srebrne zawieszki z motywem wilka Fenrir. Biżuteria nawiązuje do nordyckiego zwierza, świetna jako amulet na szyję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl